دانشگاه امام صادق (علیه ­السلام) باتوجه به ظرفیت نخبگانی و داشتن رویکرد کلان حاکمیتی نسبت به اینگونه مسائل، اقدام به برگزاری رویدادی در سطح ملی با همکاری چهار انجمن­علمی دانشجویی حقوق، مدیریت، فرهنگ و ارتباطات و اقتصاد کرده­است. در این رویداد ملی که با نام مدبّر (محکمه دانشجویی برنامه­های رئیس­جمهور) شکل گرفته است، هدف اصلی بر به چالش کشیدن، نقد وبررسی برنامه­های انتخاباتی هفت  نامزد ریاست­جمهوری سال 1400 قرارداده­شده است. منظور از این هدف­گذاری، متمرکز کردن قشر دانشجویی بر رویکرد علمی برنامه­ها و ایجاد یک گفتمان دانشجویی مطالبه­گر در زمان پررنگ شدن احساسات عمومی در مقابل حس انتقادی جامعه است. بدین منظور، در این رویداد از دانشجویان خواسته شده که ضمن دنبال کردن برنامه­های مختلف عمومی هر هفت نامزد انتخاباتی چه در شبکه­های رسمی تلویزیونی و رادیویی و چه در فضای­مجازی، کلان­داده­های نامزدها را در پانزده محور به چالش کشیده، آن­ها را به میزان قیاس کشیده، نقد کرده و با بررسی هرکدام به آن اشکال گرفته و آن را ترمیم، تکمیل و یا با برنامه دیگر کاندیداها تطبیق داده و از بین آنان بهترین برنامه را انتخاب کرده و سپس نقد خود را نیز به آن بیان کند. این کار، دید دانشجویان را از فضای احساساتی انتخابات که غالباً حاکم بر جو روانی جامعه است خارج کرده و قشر نخبگان را به جهت هدایت افکار عمومی مردم به سمت مسائل اصلی نظیر کارنامه و برنامه عملیاتی هر نامزد بسیج کند.

بحمدلله در اولین تجربه برگزاری رویداد ملی مدبّر که با اقبال خوبی در بین فضای نخبگانی کشور شد و در 6 خبرگزاری رسمی کشور نظیر فارس، مهر و دانشجو و با حمایت کم­ نظیر اندیشکده ­ها و انجمن­ های علمی دانشگاه­های سراسر کشور رو به رو شد، بیش از 120 نفر در بخش انفرادی و بیش از 30 تیم در بخش تیمی از بین 12 دانشگاه مطرح کشور در این رویداد ثبت نام کردند. رویداد از 16 خرداد شروع به ثبت­نام و جمع­آوری اثر کرد و بنابر اتمام جمع­آوری­ها در تاریخ 22 خردادماه داشت که با استقبال دانشجویان و درخواست تمدید، دوبار تاریخ این رویداد تمدید شد و نهایتاً در روز 27 خردادماه این فرصت به اتمام رسید و بعد از پایش اولیه آثار و تعیین ارزش آثار با شیوه­نامه رویداد، نهایت امر 30 اثر به مرحله داوری نهایی راه پیدا کردند.

رویداد مدبر در 5 بخش حقوقی، مدیریتی ، اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی- فرهنگی برگزار و آثار شرکت کنندگان در 15 محور توسط دبیرخانه ی رویداد دریافت گردید.

محورهای این رویداد به شرح زیر است:

۱.  رونق تولید و اشتغال

۲.  شفافیت و راهکار های مبارزه با فساد

۳.  تجارت بین الملل و صادرات غیر نفتی

۴.  مسائل بازار سرمایه

۵.  کنترل تورم

۶.  اصلاح ساختار بودجه

۷.  بهبود نظام مالیاتی کشور

۸.  سیاست های خارجی

۹.  عدالت اجتماعی

10 . حقوق بشر و شهروندی

۱۱.  اصلاح ساختار اداری

۱۲.  خانواده و زنان

۱۳.  آموزش و پرورش

۱۴.  فرهنگ و هنر

۱۵.  فضای مجازی

از ویژگی­های مهم این رویداد، تقسیم­بندی اثرهای مرتبط با هر حوزه علمی است، به این صورت که عناوین مشخص حقوقی توسط داوران حقوقی بررسی شد، عناوین مدیریتی توسط داوران مدیریت و سایر موارد نیز به همین صورت. درنهایت چهار داور اصلی که عضو شورای سیاستگذاری رویداد هم بودند آثار را با توجه به داوری های تخصصی و فرم داوری کلی بررسی و جمع بندی کرده و اثار برگزیده را اعلام نمودند .

اساتید و کمیته علمی رویداد مدبر:

جناب آقای دکتر رازینی

جناب آقای دکتر اصغری شورستانی

جناب آقای دکتر حمیدیا

جناب آقای دکتر سمیعی نسب

معرفی داوران

در بخش مدیریت:

جناب دکتر گودرزی، جناب دکتر پورعزت، جناب دکتر رازینی ، جناب دکتر حمیدیا و جناب دکتر لطیفی

دربخش حقوقی:

جناب دکتر ابراهیمیان، جناب دکتر غمامی، جناب دکتر راجی، جناب دکتر حسینی پور و سرکار خانم دکتر مقدمی

در بخش اقتصادی:

جناب دکتر سلیمانی، جناب دکتر سمیعی نسب و جناب دکتر محمد نعمتی

 

حامیان رویداد:

 پژوهشکده شورای نگهبان، اندیشکده شفافیت ایران، انجمن علوم مدیریت ایران، مرکز نوآوری دانشگاه امام صادق (علیه­السلام)، برنامه تلویزیونی میدون، هسته بازاریابی سیاسی دانشگاه امام صادق (علیه­السلام)، انجمن­علمی مدیریت دولتی ایران، خانه اندیشه ورزان، اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (علیه­السلام) و انجمن آینده­نگری ایران بوده­اند.

اختتامیه رویداد:

اختتامیه این رویداد ملی در روز سه شنبه مورخ 15 تیر ماه 1400 باتوجه به شرایط قرمز کرونایی به صورت غیر حضوری و مجازی از طریق اسکای روم  برگزار شد و به صورت زنده  و همزمان از صفحات اینستاگرامی رویداد و انجمن ها پخش گردید .

مهمانان این برنامه حجت الاسلام دکتر زندیه قائم مقام معاونت فرهنگی ودانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام ، جناب آقای دکتر طحان نظیف سخنگو وعضو حقوقدان شورای نگهبان و جناب آقای دکتر خاندوزی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بودند که هرکدام از بزرگواران دقایقی به ایراد سخن پرداختند.

در ابتدای جلسه حجت الاسلام زندیه ضمن خوش آمد به حضاری که به صورت مجازی در این برنامه حضوریافتند از انجمن های دانشجویی که در ایام کرونا توانستند نشاط دانشجویی را حفظ کنند تقدیر نمودند و از انجمن های علمی به عنوان تشکل های پیشران و فعال دانشگاه امام صادق علیه السلام یاد کردند.

ایشان همچنین خاطر نشان کردند ، دانشگاه امام صادق ع یک جامعه ی علمی کوچک است اما به لطف بنیان گذارانش بالاخص آیت الله مهدوی جامعه ای است به مثابه یک جامعه ی الگو که بتواند حرکات خوب و مبتکرانه خلق کند و الگوی دانشگاه های کشور باشد که حقیقتا انجمن های علمی در این سالها و در این زمینه خوب درخشیدند.

ایشان افزودند، الحمدلله این حرکات کرسی ازاد اندیشی که مورد تایید و تقدیر مقام معظم رهبری قرار گرفت هم ما چندسال پیش در دانشگاه خودمان به صورت رقابت های پرشوری شاهد بودیم. قائم مقام معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه امام صادق علیه السلام  ضمن تقدیر از  حرکت رویداد مدبر که گسترش دهنده ی همین رویکرد دانشگاه در عرصه ملی است به ظرفیت  های ملی و بین المللی انجمن های علمی تاکید کردند. در اخر هم خاطر نشان کردند که ان شالله این جلسه را ما اختتامیه فرض نمی کنیم بلکه به نظر ما افتتاحیه ای است برای حرکت ها و ایده های بزرگتر.

جناب آقای علی انصاری، مدیر رویداد و دبیر محترم انجمن علمی مدیریت، با اشاره به اهمیت رویداد و کنش گری در فضای انتخابات، به نحوه بوجود آمدن این ایده در انجمن مدیریت و همکاری با سایر انجمن ها و شکل گیری رویداد مدبر اشاره کردند.

بخش بعدی جناب اقای قربانی راد دبیر انجمن علمی حقوق و دبیر اجرایی رویداد مدبر با ارائه آماری از روند برگزاری رویداد گزارشی را تقدیم حضار کردند

دکتر طحان نظیف، سخنگو و عضو حقوق دان شورای نگهبان و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام در بخش سوم جلسه اختتامیه اولین رویداد ملی دانشجویی مدبر بیان داشتند: امروز متأسفانه فضای انتخاباتی به سمتی رفته است که در آن انتخاب درست و بر اساس برنامه کاندیداها به انتخابات بر اساس هیجانات تبدیل شده است. فضایی درست شده است که کاندیدا ها به جای ارائه برنامه ی اداره کشور و راهکار برای حل مشکلات آن به دنبال کارهایی می روند که صرفاً رأی مردم را با صحبت های حاشیه ای و مطالب کم اهمیت ولی احساسی جذب کنند که متأسفانه گاهی باعث به وجود آمدن فضای غیراخلاقی در تبلیغات یا مناظرات می شود.

کار دانشجویان در این رویداد را من از ابتدا در جریان بودم و آن ها را برای این موضوع تشویق کردم، زیرا احساس می کنم چنین برنامه هایی برای اینکه رأی مردم مبتنی بر داده ها و برنامه های کاندیداها باشد لازم است، هر چند که ممکن است کافی نباشد و با یکی، دو برنامه به این سبک فضای کل کشور تغییر نکند اما استمرار آن و ایجاد این جریان توسط دانشجویان قطعاً می تواند تاثیر گذار باشد.

رویداد مدبر و برنامه هایی از این دست از این جهت مفید و موثر می توانند مفید و موثر واقع شوند که باعث شوند مردم از کاندیداها مطالبه برنامه داشته باشند و این مطالبه باعث تغییر رویکرد کاندیداهای در فضای تبلیغاتیشان بشود.

ایشان در ادامه بیان کردند،کسی که برای ریاست جوهوری کاندید می شود باید یک دور قانون اساسی را خوانده باشد که بعد از دوره ریاست جمهوری خود نگوید که من اختیار نداشتم و نمی توانستم کاری کنم، طبق قانون اساسی رئیس جمهور وظایفی دارد که باید طبق آن رفتار کند

در بخش بعد هم دکتر خاندوزی نماینده ی مجلس و نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به ظرفیت عظیم دانشگاه امام صادق ع در برگزاری  چنین رویداد های موفقی که از طرفی ظرفیت های دانشجویی را فعال میکند و از طرف  دیگر میتواند پرکننده ی خلاءهای اساسی کشور باشد از دست اندرکاران برگزاری این رویداد تشکر کردند.

ایشان در بخش بعدی سخنان خود به اهمیت برنامه محوری در پیشبرد و رشد شاخص های اقتصادی موثر بر توسعه و آبادانی کشور اشاره نموده و بی توجهی به این موضوع مهم در انتخابات را توسط برخی نادرست دانستند و اظهار امیدواری کردند با شروع چنین برنامه هایی و روشنگری در این بخش بتوان اهمیت این موضوع را در میان جامعه ی نخبگانی و مردم گسترش داد.

در پایان برنامه هم ضمن تقدیر و تشکر از همه ی شرکت کنندگان در رویداد ملی دانشجویی مدبر ازآثار برگزیده تقدیر به عمل آمد.

امید است با حمایت از این رویداد و تکثیر امثال این رویداد برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و شورای­شهر، علاوه بر فعالسازی قشر نخبگانی کشور به جهت حضور فعالان و علمی در عرصه­های انتخاباتی، به برنامه و راهکار عملی نامزدهای انتخاباتی وزن داده و عموم مردم را به جهت انتخاب آگاهانه هدایت کنیم؛ ان­شاءالله.

با آرزوی سربلندی و پیروزی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ملت شریف و نجیب آن.

دانشگاه امام صادق (علیه­السلام) – تیرماه 1400

0
مایل به شنیدن نظرات هستیمx