نام کتاب:

رسم جهاد

معرفی‌کننده:

محمدتقی ملائی

عقب ماندگی ما در علوم انسانی دلایل متعددی دارد. اما جنس مدیریت با سایرین کمی متفاوت است، ناگزیر دلایل عقب ماندگی در مدیریت هم کمی متفاوت است. در مقام عمل، ممکن است بعضاً مدیریت شما از کیفیت بالایی برخوردار باشد اما این مدیریت زمانی که تدوین نشده باشد و شکل و شمایل علم به خود نگیرد امکان اشاعه ندارد. در نتیجه ساختار مدیریت شما فشل می‌شود، چون الگویی برای شما وجود ندارد. واضح است یکی از کاتالیزور‌های علم مدیریت بومی ، تجربه نگاری سازمانی است. چهل سال از حیات انقلاب اسلامی می‌گذرد و ما هنوز ارزیابی عملکرد بلندمدت دقیقی از نهادهای انقلاب نداریم و این امر بدون ثبت تجربه‌های سازمان‌های انقلابی محقق نمی‌شود. تا زمانی که مدیران و دانشگاهیان غرق کار‌های روزمره خود باشند، تجربه نگاری سازمانی فراگیر نمی‌شود. به راستی تا کی باید به مسائل حل شده مغرب زمین بپردازیم؟!

کتاب رسم جهاد یک تجربه نگاری سازمانی جمع و جور و جالب و پر مغز است. مرحوم مهندس عظیمی‌نژاد در کتاب رسم جهاد تمام بدیهیات ذهنی ما را به سخره می‌گیرد! از جهاد می‌گوید. جهادی درگیر بوروکراسی دست‌و‌پا‌گیر نمی‌شود، اعتماد سازمانی را به فاکتور نمی‌فروشد و علم نافع را در حین کار می‌آموزد. جهاد از همان ابتدای انقلاب آتش به اختیار بوده و کرختی سازمان‌های دولتی موجب انفعال نیروهایش نمی‌شده. ساختار بودجه‌ریزی در جهاد به معنای دقیق کلمه بی‌نظیر است. شوراها مسائل و مشکلات را گزارش می‌دهند و تشخیص اولویت‌های منطقه بر عهده خود شورا است. جهاد برای آبادانی به روستا رفته است اما از مدل جهادی. حل مسائل و مشکلات با کمک مردم انجام می‌شود. جوان‌های روستا در حین سازندگی ، ساخته می‌شوند. روحانیت در جهاد شبیه نماز جماعت، نقش محوری دارد. و ده‌ها فرهنگ و ساختار جذاب که نمی‌شناسیم.

این تجربه‌ها در هر کشوری وجود داشت، دانشکده‌های مدیریتش مرجع علمی دنیا می‌شد. مسئولان با تبدیل کردن جهاد به وزارتخانه ، فرهنگ‌جهادی را به قتلگاه بردند. آیا دانشکده‌های مدیریت با انفعالشان به این فرهنگ تیر خلاص می‌زنند؟

3
0
مایل به شنیدن نظرات هستیمx