امیرحسین عرب پور

دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد معارف اسلامی و مدیریت بازرگانی

سبک مدیریتی شهید سلیمانی الگویی برای رئیس جمهور سیزدهم

سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در سال 1400 نه تنها اولین رئیس جمهور قرن جدید ایران اسلامی را مشخص میکند بلکه اولین دولت گام دوم انقلاب اسلامی را پدیدار میسازد. بر این اساس رئیس جمهور سیزدهم نیازمند یک الگوی ممتاز و در عین حال عینی از مدیریت سطح کلان است. شخصیت شهید سلیمانی از ابعاد گوناگونی قابل بررسی است و یکی از ابعاد مهم و حاکمیتی آن شهید بزرگوار، سبک مدیریت و رهبری اوست. مدیریت متعهد، متخصص و جهادی گمشده امروز کشور و جامعه اسلامی است و توسل به الگویی عمیق و در دسترس همچون حاج قاسم سلیمانی میتواند نسخه شفابخش وضعیت مدیریت کلان جمهوری اسلامی ایران در دولت آینده باشد.

اثربخشی و کارآیی، دو مبحث مدیریت

از عناصر سازنده رئیس جمهور دولت سیزدهم و گام دوم انقلاب اسلامی، توان مدیریتی بالا و پرتلاش بودن است که با آمیختن نگاه ایمانی به مدیریت جهادی نیز تعبیر میشود. در یک تعریف ساده میتوان گفت پرتلاش بودن و مدیریت جهادی یعنی با کمترین امکانات و منابع، بیشترین بهره‌وری را در حداقل زمان به ‌وجود بیاوریم. در واقع، وجود دو عنصر اثربخشی (انجام کار درست) و کارایی (درست انجام دادن کار) لازمه ابتدایی یک مدیر جهادی است. شاخص هایی که در سالهای اخیر به ندرت در ساحت دولت دیده میشود و حتما کسی که میخواهد رئیس جمهور سیزدهم شود نیازمند آنهاست.

شاخص های مدیریتی شهید سلیمانی

یکی از الگوهای بسیار برجسته و در دسترس رئیس جمهور گام دوم، منش و روش مدیریتی شهید سلیمانی است که به حق هم دارای اثربخشی و کارایی بود و هم از ایمانی عمیق بهره داشت. ادعای ما این است که حاج قاسم سلیمانی می تواند الگوی مدیریت جهادی برای تمام مدیران جمهوری اسلامی ایران در تمامی عرصه ها باشد. حاج قاسم به عنوان مدیر جهادی از چه شاخص هایی برخوردار بوده است که توانست بهره وری (مجموع اثربخشی و کارآیی) را در سازمان تحت اختیار خود بالا ببرد و این همه حماسه و پیروزی بیافریند؟ اولین شاخص الگوی مدیریت جهادی حاج قاسم سلیمانی تخصص است. تخصص یعنی دانش و مهارت حرفه ای. شهید سلیمانی متخصص حوزه نظامی و امنیتی بود. علاوه بر این که یک فرد دانشمند بود و در عین حال، یک فرد ماهر در حوزه دیپلماسی و سیاست ورزی به حساب می آمد. حال رئیس جمهور سیزدهم نیز باید علاوه بر تخصص دانشی، چنین جامعیت مدیریتی و قدرت تصمیم گیری داشته باشد تا بتواند دقیق مسائل را ببیند و به نتیجه صحیح برسد.

دومین شاخص وی، تعهد است. در بیانیه گام دوم و دیگر اسناد بالادستی کشور، روی ایمان قلبی و عملی به آرمان های مقدس نظام، ولایت پذیری و ولایتمداری و تعهد به شرایع مقدس دینی تأکید شده است. همه اینها تحت عنوان تعهد به نحو احسن در حاج قاسم سلیمانی وجود داشت. ایشان هرگز از این آرمان ها کوتاه نیامدند و سرباز اسلام بودند. سومین شاخص، خستگی ناپذیری و پرتلاش بودن سپهبد شهید سلیمانی است. شاید نزدیک ترین تصور از مفهوم مدیریت جهادی همین پرتلاش بودن و خسته نشدن است و متاسفانه تنبلی و عدم اتقان در کارها یکی از مصائب مدیریتی برخی نهادهای کشور است. یعنی شاید مدیری دارای تخصص و تعهد باشد؛ ولی تلاش بسیار برای رسیدن به اهداف در وی یافت نمیشود. تأکید بر جوان شدن و شادابی بدنه مدیریتی کشور، دقیقاً انعکاس همین دغدغه رهبر معظم انقلاب اسلامی است. جوان انقلابی متعهد و متخصص و عاشق کار و تلاش برای حل مشکلات کشور است. چهارمین شاخص، تحول خواهی شهید سلیمانی بود. حاج قاسم، یک مدیر تحول خواه بود و در قواعد و ضوابط معمول محصور نمیشد و همین موضوع سبب خلاقیت ها و بروز ابتکارات مدیریتی وی شد. امروز ما مدیران اندکی داریم که تحول خواه باشند و گام دوم انقلاب که سرشار از تحول خواهی است، نیاز مبرمی به چنین مدیرانی دارد. آخرین شاخص شهید سلیمانی (از نظر نگارنده) اخلاص است. بحث اخلاص، معامله با خدا است. حاج قاسم هر کاری را برای رضایت خدا انجام می داد. از این وجه واقعاً حاج قاسم یک الگوی بسیار ارزشمند است. حاج قاسم غرق در خدا بود و کارهایش را خدایی انجام می داد. نمیخواست خود را نشان دهد و حدیث نفس بخواند بلکه صرفا فی سبیل الله همه امور را پیش میبرد. این اخلاص بود که ایشان را پیش مردم عزیز کرد.

بنابراین اگر رئیس جمهور مطلوب دولت سیزدهم را در شخصیت شهید سلیمانی تحلیل کنیم به 5 شاخص تخصص، تعهد، تلاش زیاد، تحول خواهی و اخلاص برای مدیریت جهادی میرسیم. شاخص هایی که نه تنها کاندیدای درست انتخابات 1400 را متمایز میکند، بلکه رئیس جمهور تراز گام دوم را به صحنه مدیریت کلان کشور سوق میدهد. «مدیریت های جهادی الهام‌گرفته از ایمان اسلامی و اعتقاد به اصل «ما میتوانیم» که امام بزرگوار به همه‌ی ما آموخت، ایران را به عزّت و پیشرفت در همه‌ی عرصه‌ها رسانید» (بیانیه گام دوم انقلاب).

یادداشت‌های مرتبط

0
مایل به شنیدن نظرات هستیمx