احمدرضا کوکب

دانشجوی مقطع کارشناسی معارف اسلامی و مدیریت دولتی

المعالم

تکراریِ نو

کاش یک آمار رسمی گرفته بشود از کسانی که کتاب کاغذیِ ملموس را به این نمی‌دانم الکترونیکی‌ها ترجیح می‌دهند تا مشخص شود که یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌های خرید کتابِ چاپی، بوی نویی آن است. انصافا هم ملاکِ تشکیک ناپذیری ست!

حال من کتابی در دست دارم که بوی نویی آن به این زودی ها نمی‌رود و سالیانِ سال قابل استشمام است. تازه اینکه چیزی نیست، از این عجیب‌تر آن که همان نسخه‌های الکترونیکی‌اش هم بویِ نویی می‌دهند! با این کتاب هرکاری هم که نکنی، باز بوی نویی خودش را دارد. و این به این خاطر آن است که بوی نویی اش، از کلمات و جملات‌اش بر می‌خیزد و نه کاغذ آن. این بار به جای شامه، با تمام وجود بوی نویی را خواهی چشید.

شهید محمدباقر صدر رحمة الله علیه، نابغه معاصر ما، کتاب “المعالم الجدیده للاصول” را همچون دیگر کتاب‌هایش، پر کرده از حرف های جدیدی که سال‌ها از هم عصری هایش جلوتر است. به گفته خود ایشان:

“در هر زمانی باید آخرین نظرات در سطوح مختلف مقدماتی، متوسطه و عالی تهیه و تدوین شود و در اختیار طلاب قرار گیرد. بیست یا سی سال بعد که نظریات تغییر کرد، مجددا باید کتب جدیدی تألیف شود.” زمانه‌ نو، حرف نو می‌طلبد عزیز. نه اینکه اساس عوض شود بلکه حرف ما در حالی که ریشه‌اش در اسلام ناب محمدی مانده، باید نیازهای روز را برطرف کند. این گونه طلبه می‌تواند نیازهای جامعه‌اش را برطرف کند و از مسائل صرفا ذهنی قدری فاصله بگیرد. و تألیف همچین کتابی، جز از یک نابغه بر نمی‌آید.

این نو بودن را در سرتاسر کتاب می‌توان لمس کرد. از همان با بسم الله که باید علم اصول را تعریف کرد، تعبیر جالبی را از شهید می‌بینیم:

«العلم بالعناصر المشترکه فی عملیه الاستنباط الحکم الشرعی»

به زبان خودمانی می‌شود آن عناصری که در فرایند استنباط زیاد تکرار می‌شوند. و چقدر این تکراری ها، بوی نویی می‌دهند، تکراریِ نو…

“المعالم الجدیده للاصول” که به اختصار، المعالم نامیده می‌شود، یک دوره مقدماتی از علم اصول فقه به زبان ساده است. به این صورت که از ادبیات رایج در کتبِ درسیِ حوزویِ آن روز (و حتی امروز)، تا حد امکان استفاده نشده تا کتاب عاری از هر پیچیدگی باشد. این امر باعث شده که “المعالم” برای اقشار مختلف و مخصوصا نو طلبه ها و حتی دانشجویان قابل استفاده باشد. البته نه آنقدر ساده که نا آشنایان به ادبیات عرب هم بتوانند از آن استفاده کنند، اما به جد و بر اساس تجربه می‌توان گفت یک شروع بسیار خوب برای متنِ عربی خوانیِ تازه کاران است.

اگر شماهم از کسانی هستید که به هر دلیلی قصد ورود به علم اصول را داریم اما امکان خواندن کتب متعدد را ندارید، المعالمِ شهید صدر را به عنوان یک گزینه جدی بررسی کنید. و چه بهتر که مطالعه این کتاب را به همراهی و زیر نظر یک کارکشته‌ این حوزه انجام دهید تا تفاوت این اثر با دیگر آثار معروف همین حوزه را برای شما بیان کند. این گونه بیش از پیش بوی نویی را استشمام خواهید کرد، حتی از نسخه الکترونیکی…

 

یادداشت‌های مرتبط

0
مایل به شنیدن نظرات هستیمx